T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında, " Pars (Panthera pardus) Araştırma ve İzleme işbirliği Protokolü" imzalandı.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal’ın imza attığı protokolde ülkemizde tespit edilen Pars (Panthera pardus) türüne ait alt türlerin araştırılması ve izlenmesi faaliyetleri ISUBÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi Bölümü tarafından yürütülecek.

Anadolu Parsı (Panthera pardus tulliana) başta olmak üzere ülkemizde yaşayan Pars türlerinin popülasyon büyüklüklerinin ve yayılış alanlarının tespit edilmesi ile ilgili türe ilişkin izleme faaliyetlerinin yapılmasına ilişkin iş birliğinin usul ve esaslarını kapsayan protokol çerçevesince ISUBÜ, bilimsel danışmanlık görevini yürütecek. Toplanan verilerin değerlendirilmesi, iz, dışkı, fotoğraf, video, DNA örneği vb. analiz edilmesinin sağlanması yanında çalışmalarda bilimsel altlığı oluşturulacak ve ihtiyaç doğrultusunda arazi çalışmalarına dahil olunacak. Parsın araştırılması, izlenmesi vb. çalışmalarda ulusal ve uluslararası projeler hazırlanarak, projelerin işbirliği içerisinde yürütülmesini sağlanacak.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, DKMP Genel Müdürlüğü Yaban Hayati Dairesi Etüt Envanter Şube Müdürü Tuğba Usta, Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Yönetimi ve Ekolojisi Bölümü Öğretim üyesi Doç.Dr. Hüseyin Ambarlı’nın hazır bulunduğu protokol imza törenine ISUBÜ’den Rektör Prof. Dr. Yılmaz Çatal, Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Alkan, Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi Bölümü’nden Dr. Öğr. Üyesi Yasin Ünal katıldı.

 

Yayın Tarihi: 19.1.2023
Okunma Sayısı: 1606
Yayınlayan: ISUBU Basın