TÜBİTAK "1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı” kapsamında 2023 yılı 2. döneminde Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB)’na önerilen projelerin bilimsel değerlendirme süreci tamamlanırken Üniversitemizden iki akademisyenimizin projesi desteklenmeye hak kazandı.

ISUBÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Nilgün Göktürk Baydar’ın “Endemik Gypsophila Arrostii Guss. Var. Nebulosa Türünde Tıbbi ve Endüstriyel Önemi Yüksek Majör Triterpenoid Saponin Bileşiklerinin In Vitro Kök Kültürü Tekniği ile Üretimi ve Tıbbi Amaçlarla Kullanım Olanaklarının Belirlenmesi” projesi 2023 2. Dönem TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı ile desteklenen projeler arasında yer aldı.

Ayrıca ISUBÜ Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Cafer Eken’in “Ülkemiz Önemli Elma Üretim Merkezlerinde Elma Ağaçlarında Diplodia Spp.'nin Yaygınlıkları, Tanılanmaları, Patojenisiteleri ve Biyolojik Mücadelelerinde Endofit Bakteri ve Fungusların Kullanım Olanaklarının Araştırılması” projesi 2023 2. Dönem TÜBİTAK 1001-Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı ile desteklenen projeler arasında yer aldı.

Akademisyenlerimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

 

 

Yayın Tarihi: 9.1.2024
Okunma Sayısı: 2131
Yayınlayan: ISUBU Basın