Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Fahrettin KÜÇÜK, Doç. Dr. Salim Serkan GÜÇLÜ, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Rize) akademisyenlerinden Prof. Dr. Davut TURAN, Doç. Dr. Gökhan KALAYCI ve Dr. Öğr. Üyesi Münevver ORAL; Akdeniz Bölgesi’ndeki doğal alabalıkların morfolojik-moleküler revizyonu, yayılış alanları ve korunma durumları ile ilgili birlikte yürüttükleri çalışmalar sonucunda; tip lokalitesi Aksu Çayı-Isparta (Köprüçay Nehri) olan, Salmonidae (Alabalıklar) familyasından, yeni bir balık türü tanımladılar.

Yeni tür ile ilgili makale; Berlin Doğa Tarihi Müzesi’nin desteklediği “Zoosystematics and Evolution" (Q1) dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibince tanımlanan türe, Türkiye ihtiyoloji (balık bilimi) bilimine yaptığı büyük katkılarından dolayı, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fitnat Güler EKMEKÇİ’nin adı verilerek,  "Salmo ekmekciae" olarak isimlendirildi.

Salmo ekmekciae türü, taş ve çakıllardan oluşan bir taban yapısına sahip, temiz ve orta derecede hızlı akan suda yaşıyor. Yayılış alanları olarak, Antalya-Isparta illeri sınırları içerisindeki Köprüçay Nehri ve kollarından biliniyor. Ülkemizde, yeni tanımlanan S.ekmekciae türü ile birlikte, doğal alabalık türlerinin sayısı 20 oldu. Tür; doğal ortamdaki bireylerinin aşırı avlanması, habitat tahribatı ve bölgedeki gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) çiftliklerinin tehtidi altında bulunuyor.

Yeni tür makalesine https://zse.pensoft.net/article/121174/ linkinden ulaşılabilir.

Akademisyenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz. 

Yayın Tarihi: 5.4.2024
Okunma Sayısı: 2896
Yayınlayan: ISUBU Basın