Üniversitemizde 140 bölüm ve programda eğitim öğretim gören 5 bin 200 öğrencimiz düzenlenen törenle mezun oldu.

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin 2023-2024 eğitim öğretim yılı mezunları için 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtına Çelenk Sunumu ve akabinde Isparta Atatürk Stadyumu’nda mezuniyet töreni düzenlendi.

Fakülte ve MYO’lardan akademisyen ve öğrencilerin hazır bulunduğu 15 Temmuz Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanında Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal’ın Atatürk Anıtına çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla devam etti. Valilik önünden Isparta Atatürk Şehir Stadyumuna, Rektör Prof. Dr. Yılmaz Çatal, Rektör Yardımcıları, Öğrenci Konsey Başkanı, akademisyenler ve öğrenciler Denizli Büyükşehir Belediyesi bando takımı eşliğinde kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

Atatürk Stadyumundaki törene Vali Aydın Baruş, Isparta Milletvekili Hasan Basri Sönmez, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Isparta Garnizon Komutanı Vekili İkm. Komd. Alb. Selim Gümüşcan, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Ali Ertuğrul, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay İlker Şimşek, SDÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Saltan, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamu kurumu müdürleri, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Çelik, Isparta Ticaret Borsası Başkanı Hüdai Şahin, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, ilçe belediye başkanları, dekanlar, akademik ve idari personel, öğrenci velileri ve yüzlerce genç mezun katıldı.

Tören Üniversitemizin; 6 Fakülte, 19 Meslek Yüksekokulu ve 1 Yüksekokulunda öğrenim görerek mezun olan öğrencilerin ve akademisyenlerin tören geçişiyle protokolü selamlamasıyla başladı. Yürüyüşte tribünde bulunan aileler de çocuklarına alkışlarla destek verdi.

Törende konuşma yapan ISUBÜ Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Çatal, “Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Mezuniyet Törenimize hoş geldiniz.  Bu yıl Üniversitemizin 6. Mezuniyet Törenini gerçekleştiriyoruz. Her ne kadar kuruluş yılımız 2018 olsa, temellerimiz 1976 yılına kadar dayanmaktadır. Geçmişin birikimi, gençliğin dimamizmiyle, varlık sebebimiz olan sevgili öğrencilerimizin mezuniyet sevincini paylaşmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bugün 140 bölüm ve programımızdan yaklaşık 5 bin 200 mezunumuzun hayatlarının unutulmaz bir an’ınına tanıklık ediyoruz. Sevgili mezunlarımız, bu özel günde sizinle birlikte olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Üniversitemiz; sadece teorik eğitim sunan bir kurum olmaktan öte; elde edile verileri anlamlandırıp, bilgiye dönüştüren ve uygulamalı eğitim modeliyle, bunu öğrencilerimize sektörde uygulatıp, öğrencilerimizi diğer üniversitelerin öğrencilerinden farklılaştıran bir kurum olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Bu sayede, öğrencilerimizi iş dünyasına hazır bir şekilde daha deneyimli ve daha donanımlı bir mezun olmalarını sağlamak için var gücümüzle çalışmaktayız. Biz Üniversitemizi, öğrencilerimizin geleceği açısından “Değişimin başladığı yer…” olarak görüyoruz. Bilgiyi, sadece bilgi olarak muhafaza etmeye değil, bilgiyi hayatın içinde kullanmaya odaklanıyoruz. Bildiğiniz gibi, dünyada değişmeyen tek şey “değişim”dir. Bu nedenle; değişime direnmek anlamsız, değişimi anlamaya çalışmamak ve yönetmemek mantıksızdır. Bununla birlikte alışkanlıkları değiştirmek ise çok zordur. Fakat, rakiplerimizden geride kalmamak için, çağın gerektirdiği dönüşümlerde geride kalmamalıyız.

Bugün burada bir konuyu daha vurgulamak isterim ki, bu yıl Gazze’de üniversiteler mezun vermedi. Dünyanın neresinde olursa olsun, zulmün ve eğitim eşitsizliğinin karşısında olacağız. Bu zulme de sessiz kalmayarak en üst seviyede haykırarak cevap veriyoruz/vereceğiz.

Çok kıymetli aileler; Bu özel günde sizin de emeğinizin ve desteğinizin ne kadar büyük olduğunu belirtmek isterim. Mezunlarımızın bugün burada olabilmesinde sizin katkılarınız çok büyük. Onlara olan inancınız, sabrınız ve sevginiz için sizlere en içten teşekkürlerimi sunuyorum. Çok kıymetli mesai arkadaşlarım; bugün, bu başarıyı kutlarken, öğrencilerimizin bu noktaya gelmesinde en büyük pay sahibi olan sizlere teşekkür etmek istiyorum. Sevgili Mezunlarımız, Üniversite hayatınız boyunca “Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi” kimliğinin sizlere çok şeyler kattığını göreceksiniz. Bu süreçte; en önemli kazanımınız, iş hayatına hazır bir şekilde diğer mezunlardan farklı bir eğitim modeliyle elde ettiğiniz ve hayat boyu gururla taşıyacağınız diplomanız olacaktır.  Kendinize inanın ve hayallerinizin peşinden gidin. Karşınıza çıkacak engellerden korkmayın, çünkü her engel yeni bir fırsat demektir. Cesur olun, risk alın ve hata yapmaktan çekinmeyin. Hatalar, başarının yapı taşlarıdır. Bugün, yeni bir başlangıcın ilk adımını atıyorsunuz. Geleceğin liderleri, yenilikçileri ve değişim yaratıcıları olarak, dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getireceğinize olan inancım tam. Sizler, umut dolu yarınlarımızın mimarlarısınız. Her birinize, hayatınızın bu yeni döneminde başarılar diliyor, hayallerinizi gerçekleştirebilmeniz için tüm kalbimle destekliyorum. Sizlerle birlikte 130 bini aşacak olan Mezun Ailemize hepiniz hoş geldiniz! Sizler başardıkça, bizler başarılarınızla mutlu ve gururlu olacağız. Allah yolunuzu ve bahtınızı açık etsin, başarılarınız daim olsun…” dedi.

Vali Aydın Baruş, “Isparta olarak üniversitelerimizle gurur duyuyoruz, iki üniversitemiz var ve bu iki üniversitemizde yaklaşık 72 bin öğrencimiz öğrenim görüyor. Bu Isparta için çok büyük bir rakam. Biz sokağa çıktığımızda gençlerimizi görmek ve onların ülkemizin geleceğine dair verdiği güveni hissetmek hissetmekten çok büyük mutluluk duyuyoruz. Isparta’nın ülkemiz eğitim hayatına yapmış olduğu katkı bugün mezun olacak gençlerimizle birlikte çok daha üst düzeylere çıkacaktır. Sevgili gençler iyi bir üniversiteden mezun olduğunuz için gurur duyuyoruz. Çünkü üniversitemiz her geçen gün yeni fiziki imkanlarıyla olanaklarıyla ve sizlere sunduğu fırsatlarla sizlerin geleceğinde önemli bir pay saygı oluyor. Sizlerden beklentimiz şudur; şimdiye kadar çok zahmetli bir eğitim sürecinden geçtiniz. Hem pandemi sürecini yaşadınız. Hem de deprem sürecini yaşadınız. Dolayısıyla eğitim süreci ciddi bir şekilde kesintiye uğradı, ama bunu azimle sabırla telafi ettiğinizden hiç şüphemiz yok. Her birimizin ülkemize borcumuz var milletimize borcumuz var daima bu borç sorumluluğu altında yaşadığımızı hissederek ve gelecekte de üniversite hayatında olduğu gibi çalışma azmimizi hiçbir zaman kaybetmeden daima disiplinli bir şekilde çalışarak mesleklerimizde ilerleyeceğiz ve Türkiye’nin yeni yüzyılında büyük başarılara imza atacaksınız. Sizlerden bunu bekliyoruz” dedi.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Baruş, Milletvekili Sönmez, Başkan Başdeğirmen, SDÜ Rektörü Saltan ve Üniversitemiz Rektörü Çatal ile Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Üniversite genelinde ilk üçe giren öğrencilere çeşitli hediyeler vererek başarılarını kutladılar.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Özçelik tarafından okutulan mezuniyet andının ardından öğrenciler keplerini havaya atarak mezuniyet coşkusunu yaşadılar. Tören, havai fişek gösteri ve dj performansının arından sona erdi.

 

 

Yayın Tarihi: 1.6.2024
Okunma Sayısı: 2191
Yayınlayan: ISUBU Basın