Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salim Serkan GÜÇLÜ, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Davut TURAN ve Doç. Dr. Gökhan KALAYCI, ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Sadi AKSU; Ege Bölgesi’ndeki Çöpçü Balıklarının (Nemacheilidae) morfolojik-moleküler revizyonu konusunda yürüttükleri çalışmalar sonucunda; tip lokalitesi Güzelhisar Deresi (İzmir) olan, yeni bir balık türü tanımlamışlardır. 

Yeni tür ile ilgili makale; Britanya Adaları Balıkçılık Derneği'nin resmi dergisi olan “Journal of Fish Biology" (Q2) dergisinde yayınlanmıştır. Araştırma ekibince tanımlanan türe; makale yazarlarından Doç. Dr. Sadi AKSU’nun eşi Fatma AKSU’ya itafen, “Oxynoemacheilus fatmae” ismi verilmiştir.

Yeni tanımlanan türün habitatı olan Güzelhisar Deresi; yer yer akıntılı, geniş bir yatakta akan, sığ ve dip kısmı küçük çakıllardan oluşan bir deredir. Yeni tür, sadece Kuzey Ege Denizi havazsındaki Güzelhisar Deresi (İzmir)’nden bilinmektedir. Ülkemizde yeni tanımlanan O.fatmae türü ile birlikte, sayısı 50’ye ulaşan çöpçü balıklarının, 38’si ülkemize endemik türlerdir. Tanımlanan tür; iklim değişikliğinin getirdiği kuraklık ve habitatlarından çakıl çekiminin oluşturduğu tehtidlerden olumsuz yönde etkilenmektedir.

Yeni tür makalesine; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jfb.15779  linkinden ulaşılabilir.

Öğretim elemanımızı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Yayın Tarihi: 3.6.2024
Okunma Sayısı: 2064
Yayınlayan: ISUBU Basın